top of page

MUSİAD SİVAS YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Mehmet Erdem TOKUŞ, 1984'de Sivas'da doğmuştur. İlk orta lise eğitimini Sivas'ta tamamlayan TOKUŞ, Cumhuriyet Üniversitesi Muhasebe Finans önlisans programını bitirdikten sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde eğitimine devam etmiş; 2005 yılında lisans öğrenimini onur öğrencisi olarak dereceyle tamamlamıştır. Bu süreçte hem eğitimini sürdürmüş hem de çalışma hayatında yer almıştır.  ​

 

Lisansüstü eğitimine Frankfurt School of Finance'da MBA eğitimi ile devam etmiş, sonrasında Türkiye'de Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Yönetimi ana bilim dalında, Mikro İşletmelerin Kalitatif Kredi Derecelendirme modellerine üzerine çalışmış, kendi geliştiği MikroMET Kredi Derecelendirme model önerisini içeren tezini literatüre ekletmiştir.

 

Devamında başladığı doktora eğitimine, ticari ve sosyal hayatındaki yoğunluğu sebebiyle ara vermiştir. ​

 

2009 yılına kadar, medya, üretim ve bankacılık sektörlerinde beyaz yakalı bir profesyonel olarak çalışan Mehmet Erdem TOKUŞ, 2009 baharında, eşi Kübra YETİŞ TOKUŞ hanımefendi ile, eğitim ve profesyonel yönetim danışmanlığı alanında ticaret hayatına atılmıştır. ​

Basın, Halkla İlişkiler Kurulu Komite Başkanı

Müsiad Sivas - Mehmet Erdem tokuş.jpg

Beyaz yakalı olarak çalıştığı yıllarda elde ettiği bilgi birikimi ve sosyal ilişkileri ile kısa sürede kendi branşında ilerleme kaydeden TOKUŞ, 20'den fazla Üniversite'de Kişisel Gelişim ve Kariyer Gelişim temalı seminerler vermek suretiyle binlerce gencin hayatına dokunma fırsatı bulmuştur. Ayrıca Türkiye genelinde bir çok kamu kurumu ve STK'da etkili iletişim ve ikna teknikleri üzerine eğitimler vermiştir. 

Sivas'da başlayan kariyerini, önce çevre illere, akabinde Ankara ve İstanbul'a doğru genişleten TOKUŞ, 2012 yılında T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Güvenliği Uzmanlığı ve İşyeri Hekimliği Eğitimleri alanında yetki belgesi alan ilk eğitim kurumları arasına girmiştir. 

2019 yılında, Kariyer Enstitüsü A.Ş. Kurucu Genel Başkanı Muhammed Fatih TÜTEN ve ulusal bazda hizmet veren bir çok İSG Eğitim Kurumu yöneticisi ile TİGEP Derneği'nin kuruluşunda yer alan TOKUŞ, halen Derneğin genel sekreterlik görevini sürdürmektedir. Yeni Mesleğim Eğitim Kurumlarının da yönetim kurulu üyesidir.

2009 yılında başlayan ticari hayatında, iki kez iniş çıkışlar yaşayan TOKUŞ, yaşadıklarından ciddi tecrübeler elde etmiş ve 2022 yılı itibariyle, 50'nin üzerinde istihdam sağlayan çatı kuruluşu Kariyer Enstitüsü A.Ş. için Great Place to Work® Turkey tarafından yapılan değerleme sonucunda "Mükemmel İşyeri" kriterlerini sağlayarak ödül almış ve Türkiye'nin En İyi İşverenleri listesine aday gösterilmiştir. 

Dünyada saygın bir Türkiye hayali ile Tanı Tanıştır Ticaret Yap prensibi üzerine inşaa ettiği ahilik anlayışı gereği, aktif bir MÜSİAD üyesi olan TOKUŞ, 18 Ocak 2023'de gerçekleşen 9. Olağan Genel Kurulda, Yüce Yaradının Lütfü, Kıymetli Büyüklerinin takdiri ve değerli MÜSİAD Sivas ailesinin oyları ile MÜSİAD Sivas Yönetim Kuruluna seçilmiştir. Halen Basın ve Halkla İlişkiler Kurulu Komite Başkanı olarak derneğimize hizmet eden TOKUŞ, ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi Futbol Klübü (CÜSK) as başkanıdır. 

Milli ve manevi değerler ışığında sürdürmeye gayret ettiği hayatında, 2023 yılı itibariyle, Sivas, Ankara ve İstanbul'da, "Dijital Fabrika" olarak tanımladığı iştirakleri eğitim yazılım ve medya sektörlerinde olan Mehmet Erdem TOKUŞ, evli ve bir çocuk babasıdır.  

Daha Önce Üstlendiği Bağımsız Kamu Görevleri;

  • 2010-2012 T.C. Hazine Müsteşarlığı / Bağımsız Değerlendiricilik,

  • 2011-2014 T.C. KOSGEB / Girişimcilik Eğitmenliği,

  • 2012-2014 T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı / Akredite Eğitmen,

  • 2016-2018 T.C. Adalet Bakanlığı / Hukuk Bilirkişisi.

Yayınları:

  • Mikro İşletmelerde Kalitatif Kredi Derecelendirme - Yazar - 2017 - İstanbul - Okan Üniversitesi

  • Konkordato - Editör - 2018 - Ankara - Sonçay Yayınevi

Ödüller:

  • Türkiye'nin En Genç Bağımsız Değerlendiricisi - Ankara - 2010 - T.C. Hazine Müsteşarlığı

  • Gençlere Değer Katanlar - Ankara - 2013 - T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı 

  • Best Online Education Experience in Turkey - London - 2020 - Stamford International Quality 

  • Mükemmel İşyeri Ödülü - 2022 - İstanbul - Great Place To Work® Türkiye

erdem tokuş Müsiad _.jpg
bottom of page